Łóżko wodne to wyjątkowa alternatywa dla tradycyjnych łóżek. Wielu osobom kojarzy się z luksusem i amerykańskimi filmami, choć w obecnych czasach jest stosunkowo łatwo dostępne. Czym właściwie jest łóżko z materacem wodnym i dla kogo jest przeznaczone? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Łóżko wodne – co to jest?
Łóżko wodne, jak sama nazwa wskazuje, jest wypełnione wodą. Zasadniczo więc różni się od klasycznych łóżek – zarówno pod względem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Główną przyczyną tych różnic jest materac, który stanowi swoistego rodzaju gumowy balon osadzony w ramie z gąbki i w całości wypełniony wodą. Taka budowa sprawia, że łóżko jest niezwykle elastyczne i łatwo je wprowadzić w ruch. Gąbka ma za zadanie ograniczyć nadmierne falowanie materaca, a jednocześnie chronić przed naprężeniem.
Współczesne łóżka charakteryzują się stylową zabudową, dzięki której na pierwszy rzut oka łóżko wodne wygląda podobnie jak jego klasyczne odpowiedniki. W środku umieszczony jest także element grzewczy, co umożliwia regulowanie temperatury zgodnie z naszymi potrzebami.
Dla kogo jest przeznaczone łóżko wodne?
Tego typu mebel okaże się idealny dla osób lubiących niekonwencjonalne rozwiązania i szukających alternatywy dla tradycyjnych, sprężynowych materacy. Łóżko wodne zapewnia miękkie podłoże, dopasowanie do krzywizn ciała oraz przyjemne, lekkie falowanie, które pozwala się odprężyć i zrelaksować. Materac tego typu jest także przeznaczony dla:
- alergików,
- osób starszych,
- osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa, układu ruchu bądź układu krążenia.
Zalety i wady łóżka wodnego
Łóżko z materacem wodnym niesie ze sobą wiele zalet i korzyści zdrowotnych. Spośród nich na pierwszy plan wysuwa się naturalne dopasowanie do ciała, co znacznie odciąża mięśnie i kręgosłup i niesie ulgę w bólu. Tego typu podłoże nie wywiera żadnego nacisku, a ciężar ciała pozostaje równomiernie rozłożony niezależnie od pozycji, w jakiej śpimy. Jest to niezwykle korzystne dla układu ruchu, a także pozwala się zrelaksować i ułatwia zapadanie w spokojny sen. Łóżko wodne wywiera również dobry wpływ na układ krążenia, poprawiając jego funkcjonowanie i zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.
Niewątpliwą zaletą łóżka wodnego jest także łatwość w utrzymaniu jego higieny. Do materaca nie wnikają roztocza i kurz, dlatego jest ono idealne dla alergików. Tego typu łóżko wpływa także korzystnie na nocny wypoczynek. Podgrzewane wodne wypełnienie znacznie ułatwia zasypianie, a elastyczne podłoże pozwala na efektywny, zdrowy i spokojny sen.
Łóżko wodne ma też swoje wady, które warto rozważyć przed zakupem. Przede wszystkim jest bardzo ciężkie, co praktycznie uniemożliwia jego przestawienie, chyba że wcześniej usuniemy wodę z materaca. Pomimo zabezpieczeń i mocnej konstrukcji, istnieje także ryzyko uszkodzenia, w wyniku którego na zewnątrz przedostaje się kilkaset litrów wody – ilość zdolna zalać pokój sypialny, a nawet całe mieszkanie. Ryzyko to pozostaje jednak stosunkowo małe, szczególnie przy odpowiednim dbaniu o łóżko wodne.