Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych, dzięki któremu możemy doprowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu i rewitalizacji skóry. Usługa ta powinna być wykonywana w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Najważniejsze jest to, aby przeprowadzały ją osoby doświadczone, wykwalifikowane i otwarte na potrzeby kolejnych pacjentów. Mezoterapia mikroigłowa opiera się na nakłuwaniu poszczególnych partii skóry przy pomocy nowoczesnego urządzenia, w którym znajdziemy mikroigły. To właśnie w ten sposób w głąb naszej skóry przedostają się rozmaite składniki odżywcze, a skóra staje się nie tylko odżywiona, ale też elastyczna i jędrna.
Mezoterapia mikroigłowa – kiedy zdecydować się na ten zabieg?
Istnieje wiele różnych wskazań do przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Wystarczy wspomnieć chociażby o:
- pierwszych oznakach starzenia na skórze twarzy, szyi oraz dekoltu,
- zmarszczkach,
- przesuszaniu się skóry,
- przebarwieniach i bliznach,
- szorstkości skóry,
- utracie owalu twarzy,
- pojawiających się na skórze liniach i fałdach,
- wiotkości skóry.
Jak widać jest tego naprawdę sporo, ale najlepiej porozmawiać na ten temat z doświadczonym specjalistą, który będzie w stanie doradzić nam, kiedy konkretnie zabrać się za mezoterapię mikroigłową, a w których sytuacjach powinniśmy sobie odpuścić.
Z kolei najpoważniejszymi przeciwwskazaniami do wykonania mezoterapii mikroigłowej są: leczenie onkologiczne, ciąża i karmienie dziecka piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, cukrzyca, uczulenie, stany zapalne skóry oraz stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Z racji tego konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego, na podstawie którego specjaliści podejmują ostateczną decyzję, co do słuszności wykonania wspomnianej usługi.
Mezoterapia mikroigłowa – jak to wygląda w praktyce?
Do prawidłowego wykonania mezoterapii mikroigłowej potrzebujemy kilku nowoczesnych sprzętów oraz akcesoriów. Przede wszystkim musimy tutaj wspomnieć o obrotowym wałku z rączką (alternatywnie można skorzystać z dermapenu. Urządzenie powinno być wyposażone w sterylne igiełki, które można wykonać ze:
- stopów tytanu,
- stali chirurgicznej.
Osoby nie mające na ten temat żadnego pojęcia powinny bazować na umiejętnościach oraz wiedzy profesjonalistów. Warto dostosować się do ich wskazówek oraz zaleceń, tak aby zabieg zakończył się wielkim sukcesem i przyniósł spodziewane efekty.
Przed przystąpieniem do zabiegu jedną z najważniejszych czynności jest dokładne oczyszczenie skóry oraz skorzystanie z właściwie dobranej ampułki z preparatami odżywczymi, rewitalizującymi lub witaminowymi. Następnie przechodzi się do aplikacji preparatu w głąb skóry przy pomocy któregoś ze wspomnianych wyżej urządzeń (metodą mikronakłuć). Doprowadza to m.in. do poprawy mikrokrążenia podskórnego oraz produkcji kolagenu i elastyny.
Jak widać zabieg mezoterapii mikroigłowej nie jest zbyt trudny do wykonania, ale pod warunkiem, że zajmują się tym prawdziwi specjaliści. W związku z tym przed zapisaniem się na usługę warto zbadać opinie na temat poszczególnych gabinetów medycyny estetycznej. Po zabiegu na skórę nakłada się maseczkę o właściwościach łagodzących, tak aby usunąć z niej wszelkie zaczerwienienia. Cały zabieg powinien potrwać maksymalnie 80 minut, chociaż trzeba przy tym pamiętać, że usługa musi być powtórzona około 3-5 razy (zachowujmy przy tym minimalny odstęp czasu, który wynosi od 2 do 4 tygodni). O wszelkich szczegółach poinformują nas wybrani specjaliści.
Mezoterapia mikroigłowa – jakich efektów można się spodziewać?
Pierwsze efekty kuracji po zastosowaniu mezoterapii mikroigłowej mogą się pojawić już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetologicznym (medycyny estetycznej). Z reguły jednak musimy na to poczekać przynajmniej kilka tygodni (konieczność wykonania 2-3 zabiegów). Efekty jakie niesie za sobą poprawnie wykonana mezoterapia mikroigłowa to:
- zahamowanie starzenia się skóry w okolicach twarzy, skóry oraz dekoltu,
- spłycenie zmarszczek,
- rewitalizacja skóry oraz jej uelastycznienie i ujędrnienie,
- dostarczenie do skóry odpowiedniej dawki składników odżywczych,
- poprawa konturu twarzy,
- wzmożona produkcja kolagenu i elastyny,
- poprawa mikrokrążenia skóry,
- redukcja przebarwień, zwężenie porów i ujednolicenie kolorytu skóry.
Zabieg jest uważany za bardzo bezpieczny, chociaż musimy uważać na to, aby nie decydować się na niego będąc osobą uczuloną na którykolwiek ze stosowanych preparatów. Ponadto dokładnie sprawdźmy przeciwwskazania do jego wykonania, ale o to zadbają przeprowadzający wywiad medyczny specjaliści. Efekty będą bardzo zadowalające, dlatego mezoterapia mikroigłowa ma obecnie tak szerokie grono zwolenniczek.
Mezoterapia mikroigłowa – co z pielęgnacją skóry po zabiegu? Ile zapłacimy?
Warto jeszcze zastanowić się dogłębnie nad kwestiami związanymi z optymalną pielęgnacją skóry po wykonaniu zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Konieczne będzie stosowanie wysokiej jakości kosmetyków o właściwościach pielęgnujących oraz łagodzących. Polecą nam je specjaliści, którzy zajmowali się przeprowadzeniem usługi.
Przez kilka dni po przeprowadzeniu zabiegu na skórze mogą się pojawiać zaczerwienienia oraz delikatne podrażnienia. Z racji tego powinno się zrezygnować z wykonywania makijażu oraz nadmiernego dotykania twarzy, a kosmetyki, których będziemy używać do pielęgnacji nie mogą w sobie zawierać ani grama alkoholu. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na zastosowanie kremów łagodząco-kojących, w których zawarto pantenol i aloes. Przydadzą nam się również kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, cynk oraz miedź.
Jeśli chodzi o koszt mezoterapii mikroigłowej dużo będzie zależało od tego, w którym mieście wykonamy zabieg. Najwięcej pieniędzy przyjdzie nam zapłacić w dużych miastach (typu Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk i Łódź). Szacuje się, że koszt pojedynczego zabiegu wynosi około 250-500 złotych. Kolosalne znaczenie ma również to, czy zdecydujemy się jedynie na mezoterapię twarzy, czy też na twarz i szyję lub twarz i dekolt.
Mezoterapia mikroigłowa – krótkie podsumowanie
Przejdźmy teraz do podsumowania całego artykułu. Mezoterapia mikroigłowa przyda nam się przede wszystkim w sytuacji, w której zauważymy u siebie pierwsze oznaki starzejącej się skóry, zmarszczki, przebarwienia, blizny czy też suchość i wiotkość skóry. Pamiętajmy jednak o najistotniejszych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu, a konkretniej o ciąży, karmieniu piersią, leczeniu onkologicznym, stanach zapalnych skóry, cukrzycy, uczuleniach i chorobach o podłożu autoimmunologicznym. Konieczne jest wykonanie rzeczowego wywiadu medycznego.
Do przeprowadzenia mezoterapii mikroigłowej konieczne jest skorzystanie z nowoczesnych urządzeń. Może to być obrotowy wałek z rączką lub dermapen. Duże znaczenie ma dogłębne oczyszczenie skóry oraz aplikacja ampułki z preparatem witaminowym lub rewitalizującym. Zabieg wykonuje się przy pomocy mikronakłuć i trwa około 80 minut (lub krócej). Powinno się go powtórzyć około 3-5 razy w odstępach czasu wynoszących od 2 do 4 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa doprowadzi u nas do spłycenia zmarszczek, poprawy mikrokrążenia podskórnego, pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, zahamowania starzenia się skóry oraz uelastycznienia i rewitalizacji skóry. Kluczowe jest to, aby po wykonanej usłudze zająć się właściwą pielęgnacją skóry. Zainwestujmy w kremy łagodząco-kojące oraz z filtrem przeciwsłonecznym. Poza tym przydadzą nam się kosmetyki bez dodatku alkoholu, ale też cynk i miedź. Za przeprowadzenie mezoterapii mikroigłowej zapłacimy około 250-500 złotych (zależy to m.in. od miasta, w którym zapiszemy się na usługę).