Pojawiające się na ludzkiej skórze piegi bardzo często dodają posiadaczom niepowtarzalnego uroku. Niektórzy jednak nie są z tego do końca zadowoleni, ponieważ uważają, że piegi są pewnego rodzaju niedoskonałościami skórnymi. Warto podejść do sprawy indywidualnie, lecz uważanie piegów za defekt nie jest zbyt racjonalne. Wystarczy zabrać się za ich prawidłową pielęgnację, dowiedzieć się w jakich sytuacjach pojawiają się na skórze oraz w jaki sposób można je maskować. Wszystkie te informacje można uzyskać od doświadczonych specjalistów, ale równie dobrze możemy zagłębić się w rzetelnie sporządzone poradniki i poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.
Piegi – w jaki sposób powstają? Co o nich wiadomo?
Piegi powstają w bardzo prosty sposób, chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Chodzi o nierównomierne rozkładanie się melaniny (odpowiada m.in. za skuteczną ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV). Melanina ma niebagatelny wpływ na kolor skóry oraz włosów. W wyniku jej nieprawidłowego rozłożenia na skórze mogą się pojawić piegi i trudno z tym dyskutować. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozostać bierni, ponieważ nadmierna produkcja melaniny może doprowadzić do pewnych problemów. Warto udać się na konsultację medyczną i wyjaśnić tę sprawę z wykwalikowanym fachowcem, od którego uzyskamy kilka istotnych wskazówek na temat piegów.
Jeśli chodzi o wzmożoną produkcję melaniny w ludzkim organizmie powinniśmy podejść do tego na poważnie. Może mieć to bardzo duży związek z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, stanami zapalnymi skóry czy też niewłaściwą pracą wątroby. Przyda się m.in. wizyta u dermatologa. Chcąc temu przeciwdziałać powinniśmy zdecydować się na suplementację witaminy A, żelaza oraz wapnia.
Piegi są przebarwieniami pojawiającymi się na skórze. Czasami są mniej widoczne, a innym razem trudno spuścić je z oczu. Te drobne plamki mogą się pojawić nie tylko na twarzy, ale też na dekolcie, ramionach czy też w okolicy szyi. Najczęściej pojawiają się u osób z jasną karnacją oraz miedzianymi włosami.
Piegi – w jaki sposób pielęgnować je na własnej skórze?
Wiele osób z czasem przekonuje się do piegów, chociaż wydaje się, że trzeba do tego po prostu dojrzeć. Jeśli już uzyskaliśmy wewnętrzny spokój powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób pielęgnować skórę z piegami. Istnieje kilka istotnych zasad, których warto bezwzględnie przestrzegać:
- smarujmy skórę kremami z filtrami przeciwsłonecznymi (zwłaszcza przed wielogodzinnymi spacerami w okresie letnim, wizytą na plaży czy też przebywaniem na otwartym słońcu),
- nie stosujmy zbyt mocnego makijażu,
- wybierajmy delikatne i lekkie podkłady (alternatywą mogą być popularne ostatnimi czasy kremy BB).
Jak widać prawidłowa pielęgnacja nie powinna być dla nas większym problemem, a zaakceptowanie piegów na własnej skórze to absolutna podstawa sukcesu. Często chcą się ich pozbyć zwłaszcza osoby młodsze (np. w wieku szkolnym), lecz z czasem powoli się do nich przekonują. To olbrzymia szansa na naturalne urozmaicenie swojej urody i dodanie sobie charakteru oraz uroku.
Piegi – jak ich unikać?
Posiadając szeroką wiedzę na temat tego jak konkretnie powstają piegi możemy zdecydować się na pewne działania, dzięki którym unikniemy ich powstawania. Oczywiście kluczowe okaże się specjalistyczne wsparcie. Warto w tym miejscu bazować jedynie na rzetelnych poradach fachowców, dzięki którym podejdziemy do sprawy na poważnie i zdecydujemy się na wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych.
W pierwszej kolejności należy pomyśleć o unikaniu zbyt dużej dawki promieniowania słonecznego. Jeśli lubimy chodzić na plażę i się opalać, róbmy to z głową. Nie przesiadujmy tam kilku godzin, lecz wystawmy swoją skórę na działanie promieni słonecznych zaledwie na kilkadziesiąt minut, a następnie czymś się okryjmy (ważne jest także stosowanie wspomnianych wyżej kremów z filtrami przeciwsłonecznymi). Kluczowe znaczenie ma umiejętne zakrywanie ramion oraz dekoltu, czasami pomocne okaże się też używanie okularów przeciwsłonecznych. Jak widać są to dość proste czynności, w które nie musimy się zbytnio angażować, a mogą nam przynieść naprawdę wiele dobrego.
Piegi – czy można się ich jakoś pozbyć?
W sytuacji, gdy uznaliśmy, że piegi nie prezentują się na naszej skórze zbyt estetycznie i atrakcyjnie możemy pomyśleć o tym, aby się ich pozbyć. Niezbędnym procesem okaże się w tym przypadku rozjaśnianie piegów. Możemy to uczynić na kilka różnych sposobów, a konkretniej:
- w warunkach domowych – zdecydujmy się na zastosowanie maseczek z zielonego ogórka lub toniku z soku z cytryny. Takie mieszanki mogą nam przynieść spodziewane efekty, chociaż warto wspomnieć o jednej pułapce. Sok z cytryny powinniśmy stosować jedynie w okresie obniżonych temperatur, ponieważ połączenie go z nadmiernym promieniowaniem słonecznym może się zakończyć jeszcze większymi kłopotami z piegami,
- przy pomocy specjalistycznych preparatów – chodzi tutaj o zastosowanie specyfików odbarwiających oraz złuszczających. To jeden z najlepszych sposobów na skuteczne wyeliminowanie (rozjaśnienie) piegów,
- przy pomocy zabiegów kosmetycznych – skutecznym rozwiązaniem będą dla nas takie zabiegi, jak: zabiegi laserowe, mezoterapia, krioterapia oraz zabiegi wykorzystujące światło IPL,
- przy pomocy tradycyjnych kosmetyków – bardzo często stawiajmy na tzw. kremy wybielające, ale też na kosmetyki z dodatkiem ekstraktów roślinnych i ziół (np. korzenia z lukrecji). Strzałem w dziesiątkę okażą się również kwas mlekowy i wyciąg z mącznicy lekarskiej.
Nie da się ukryć, że pomysłów na pozbycie się piegów jest pod dostatkiem, a to od nas samych zależy to, na które z nich się zdecydujemy. Oczywiście warto to dobrze przedyskutować z uznanymi specjalistami, aby mieć pewność, że podjęte przez nas decyzje będą racjonalne i w stu procentach rozsądne. Czasami lepiej zaakceptować skórę z piegami, niż decydować się na kurację, która ma za zadanie je wyeliminować. Piegi pomagają w wielu różnych branżach, m.in. aktorkom czy też gwiazdom filmów, a to z tego względu, że ich posiadaczki/posiadacze wyróżniają się z tłumu i dysponują wyjątkowym typem urody.
Piegi – krótkie podsumowanie
Piegi pojawiają się na naszej skórze w momencie, gdy dojdzie do nierównomiernego rozłożenia się melaniny. To właśnie melanina ma bardzo duży wpływ na kolor ludzkich włosów oraz skóry. To przebarwienia skórne, które pojawiają się na twarzy, ramionach oraz dekolcie. Bardzo często można je zauważyć u osób z miedzianymi włosami i jasną karnacją. Jeśli chcemy sobie poradzić ze wzmożoną produkcją melaniny powinniśmy stawiać na wapń, żelazo i witaminę A.
Kluczowym aspektem dla osób, które posiadają piegi jest ich właściwa pielęgnacja. Należy do tego używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, delikatnych podkładów i kremów BB, a do tego unikać zbyt mocnego makijażu. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać od specjalistów z zakresu dermatologii i kosmetologii. Jeśli chcemy uniknąć piegów nie pozostaje nam nic innego, jak nie wystawiać naszej skóry na nadmierne promieniowanie słoneczne (np. poprzez unikanie zbyt długich wizyt na plaży). Warto także regularnie zakrywać dekolt i ramiona, a oprócz tego nosić okulary przeciwsłoneczne.
Nie każdy jest w stanie zaakceptować u siebie wspomniane piegi. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na pewne metody, dzięki którym być może uda nam się je rozjaśnić i wyeliminować. Chodzi o stosowanie tradycyjnych kosmetyków (np. z dodatkiem korzenia lukrecji i kremów wybielających), używanie specjalistycznych preparatów (złuszczających i odbarwiających), profesjonalne zabiegi kosmetyczne (mezoterapia, światło IPL, krioterapia i zabiegi laserowe) oraz metody domowe (przede wszystkim maseczka z zielonego ogórka).