Trenować można na wiele różnych sposobów, lecz do każdej formy treningu trzeba podejść z należytym rozsądkiem i opanowaniem. Jednym z ciekawych przykładów jest trening EMS, który opiera się na wykorzystaniu impulsów elektrycznych, doprowadzających do skurczów mięśni. Intensywność impulsów jest dobierana w zależności od trenowanej grupy mięśniowej. Z racji tego ważne jest to, aby nadzór nad tym miał doświadczony specjalista. Przeprowadzenie treningu EMS jest równoznaczne z sięgnięciem po specjalny kombinezon, dzięki któremu można osiągnąć zamierzone efekty i wykonać trening na odpowiednio wysokim poziomie. Wystarczy go na siebie nałożyć, rozpocząć ćwiczenia i zwiększyć ich efektywność na skutek zastosowania wspomnianych impulsów elektrycznych. Trening EMS niesie za sobą wiele zalet, lecz nie każda osoba będzie mogła sobie pozwolić na jego realizację.
Trening EMS – co to tak właściwie jest?
Trening EMS zyskuje na popularności i ma coraz większą rzeszę sympatyków. Impulsy elektryczne pobudzają do działania wybraną grupę mięśniową, co przekłada się na lepsze wyniki treningowe. Dochodzi m.in. do pobudzenia włókien nerwowych. Co istotne taki trening jest obecnie wykorzystywany nie tylko przez sportowców, ale też w branży kosmetologicznej i w medycynie estetycznej. Sięgają po niego również fizjoterapeuci.
Elektrostymulację możemy przeprowadzić na kilka sposobów, a mianowicie z pomocą wspomnianego już kombinezonu, ale też sięgając po urządzenia kompaktowe, bezprzewodowe i stacjonarne. Dużo zależy od tego w jakiej konkretnie branży będzie wykorzystywany trening EMS i jakie efekty chcemy osiągnąć.
Na samym początku na skórze trenującej osoby umieszczane są elektrody, dzięki którym dochodzi do transmisji prądu o niskiej wartości napięcia. W zależności od oczekiwanych efektów dochodzi do zwiększenia wartości natężenia, tak aby mogły powstać rytmiczne skurcze mięśni. Przydaje się to np. w celu zredukowania nadmiernego zmęczenia i dolegliwości bólowych.
Jakie efekty niesie za sobą skutecznie wykonany trening EMS?
Skutecznie wykonany trening EMS niesie za sobą wiele zróżnicowanych zalet, a mianowicie:
- poprawę kondycji mięśni,
- redukcję zmęczenia, dolegliwości bólowych i cellulitu,
- przyspieszoną budowę tkanki mięśniowej,
- przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej,
- wzrost wytrzymałości i stabilizacji mięśni.
Nic dziwnego, że popularność treningów EMS rośnie z każdym kolejnym dniem, lecz warto podejść do tego z głową i oddać się w ręce prawdziwych profesjonalistów. Dzięki temu nie doprowadzimy do żadnych niebezpiecznych sytuacji.
Odpowiednio przeprowadzony trening EMS doprowadzi m.in. do szybszej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Przydaje się to np. przed ważnymi zawodami sportowymi. Szacuje się, że pojedynczy trening w kombinezonie powinien potrwać około 30 minut, co przekłada się na kilkugodzinny trening na siłowni.
Kiedy warto zdecydować się na trening EMS?
Na trening EMS może się zdecydować praktycznie każda osoba, która nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Warto najpierw udać się na badania lekarskie i dokładnie prześledzić wyniki wraz z wybranym specjalistą. Dzięki temu zadbamy o swoje zdrowie i zapewnimy sobie większy komfort psychiczny.
Trening EMS może być z powodzeniem stosowany przez przedstawicieli różnych grup wiekowych. To jeden z najciekawszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów i wzmocnienie swoich mięśni oraz poprawę ich kondycji. Jeśli chodzi o fizjoterapię taki trening jest polecany przede wszystkim osobom cierpiącym na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) czy też mózgowe porażenie dziecięce. Może się to okazać strzał w dziesiątkę przy różnego rodzaju kontuzjach i urazach. W ten sposób szybciej wrócimy do pełnej sprawności i będziemy mogli się cieszyć kolejnymi treningami lub zawodami (w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej).
Biorąc pod lupę kosmetologię i odnowę biologiczną trening EMS ma niebagatelny wpływ na uelastycznienie, ujędrnienie i poprawę wyglądu skóry oraz redukcję tkanki tłuszczowej.
Trening EMS – jakie są przeciwwskazania?
Jak już zostało wspomniane nie każda osoba może się zdecydować na przeprowadzenie treningu EMS. W tym miejscu poznamy podstawowe przeciwwskazania do realizowania takich treningów. Są to m.in.:
- nowotwory,
- zakrzepica i choroby serca,
- schorzenia metaboliczne i psychiczne,
- ciąża,
- infekcje bakteryjne oraz wirusowe,
- wysoka gorączka,
- implanty i rozrusznik serca znajdujące się wewnątrz naszego ciała,
- zwiększona wrażliwość na reakcje fizykochemiczne.
Najlepiej przystąpienie do omawianego treningu skonsultować dokładnie z wykwalifikowanym specjalistą i wykonać niezbędne badania. Na tej podstawie będziemy wiedzieli, czy możemy go wykonywać w pełni bezpiecznie i bez obaw o swoje zdrowie. Nie działajmy w pośpiechu, bo szybko może się okazać, że podjęliśmy niewłaściwą decyzję. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem jest też padaczka (absolutnie nie można stosować impulsów elektrycznych w okolicach szyi i głowy pacjenta).
Ile może kosztować profesjonalny trening EMS?
Za profesjonalny trening EMS trzeba oczywiście zapłacić. Nie będą to małe pieniądze, ponieważ jak widać trening jest stosowany na wielu różnych płaszczyznach i może nam pomóc m.in. w zadbaniu o własne ciało, zdrowie i lepsze samopoczucie.
Pojedynczy trening EMS z wykorzystaniem kombinezonu będzie nas kosztować około 120-240 złotych (w zależności od wielkości miasta), natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup kompletnego oprzyrządowania musimy się przygotować na wydatek w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Tańsze są urządzenia kompaktowe (kilkaset złotych) oraz bezprzewodowe (od 2 do nawet 6 tysięcy złotych). Ostatecznej decyzji nigdy nie podejmujmy w pojedynkę. Wsłuchajmy się w porady udzielane przez wybitnych specjalistów i nie bójmy się z nich korzystać.
Trening EMS – krótkie podsumowanie
Zajmiemy się teraz krótkim podsumowaniem o treningu EMS. W ostatnim czasie jest to jedna z popularniejszych form treningu, która przydaje się m.in. u sportowców i fizjoterapeutów, ale też u przedstawicieli branży kosmetologicznej i medycyny estetycznej.
Trening EMS opiera się na zastosowaniu impulsów elektrycznych, które doprowadzają u nas do rytmicznych skurczów mięśni. Jest to równoznaczne z sięgnięciem po specjalistyczny kombinezon (pojedynczy trening kosztuje około 120-240 zł, a kompletne oprzyrządowanie kilkanaście tysięcy złotych), urządzenia kompaktowe (kilkaset złotych) lub bezprzewodowe (kilka tysięcy złotych). Całość powinna być nadzorowana przez specjalistę, a przed przystąpieniem do ćwiczeń zdecydujmy się na wykonanie niezbędnych badań i konsultację medyczną.
Jeśli chodzi o to na jakiej zasadzie działa profesjonalny trening EMS musimy mieć świadomość tego, że impulsy elektryczne pobudzają do działania wybrane grupy mięśniowe (pobudzane są np. włókna nerwowe). Na skórze trenującej osoby umieszczane są elektrody, dzięki którym odbywa się transmisja prądu o niskiej wartości napięcia. Zwiększenie wartości natężenia skutkuje natomiast występowaniem skurczów.
Odpowiednio wykonany trening EMS doprowadza do poprawy kondycji, zwiększenia wytrzymałości, szybszej regeneracji i wzmocnienia mięśni, przyspieszonej budowy tkanki mięśniowej, redukcji zmęczenia, cellulitu, urazów i dolegliwości bólowych i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Omawiany trening powinien trwać przez około 30 minut. W kosmetologii i odnowie biologicznej trening EMS może pomóc w uelastycznieniu, ujędrnieniu i poprawie wyglądu skóry, natomiast fizjoterapeuci stosują go u osób cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce i rdzeniowy zanik mięśni (SMA).
Przeciwwskazaniami do wykonania treningu EMS są nowotwory, wysoka gorączka, schorzenia metaboliczne i psychiczne, ciąża, zakrzepica, choroby serca, implanty i rozrusznik serca wewnątrz ciała, zwiększona wrażliwość na reakcje fizykochemiczne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Niekiedy może to być też padaczka.