Wiskoza to jeden z popularniejszych materiałów, z którym styczność mamy praktycznie na każdym kroku. To lekka oraz miękka tkanina, która została rozpowszechniona już w XIX wieku. Doceniają ją zarówno osoby młode, jak i dużo starsze. Ma bardzo szerokie zastosowanie, a do tego jest stałym „bywalcem” naszych szaf oraz mieszkań. Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że praktycznie każdy z nas, przez całe swoje życie, miał przynajmniej jedno ubranie z wiskozy. Tyczy się to przede wszystkim kobiet, które bardzo chętnie decydują się na kupno sukienek z wiskozy, np. na wieczorne wyjścia lub też uroczystości rodzinne. Dowiedzmy się jakie właściwości ma wiskoza, czym konkretnie się charakteryzuje oraz czym tak właściwie nas do siebie przekonuje.
Wiskoza – co to tak właściwie jest? Kluczowe informacje dla mniej zorientowanych klientów
Wiskoza to materiał, który jest wykorzystywany na szeroką skalę przy produkcji różnego rodzaju ubrań. Odzież wykonywana z wiskozy cieszy się obecnie sporą popularnością, a to ze względu na swoją miękkość, lekkość, subtelność i delikatność. Zakochują się w niej przede wszystkim młode, jak i bardziej doświadczone panie. To doskonała alternatywa dla prestiżowego jedwabiu (dużo tańsza).
Produkcja wiskozy nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ wykorzystuje się do tego celulozę pozyskiwaną z drzew, która jest następnie poddawana obróbce chemicznej. Musimy mieć świadomość tego, że wiskoza to tkanina sztuczna pochodzenia roślinnego.
Czym odznacza się wiskoza? Co trzeba o niej wiedzieć?
Wiskoza to co prawda sztuczne włókno, ale jest chętnie użytkowane w okresie letnim oraz wiosennym, a to głównie za sprawą swojej przewiewności. Ubrania z wiskozy doskonale przepuszczają powietrze, a więc nie będziemy się w nich nadmiernie pocić. To bardzo istotne, gdy na dworze panują niezwykle wysokie temperatury. Odzież z wiskozy zyskuje spore uznanie ze względu na swój jedwabisty wygląd oraz wchłanianie wody i potu. Nie przykleja się do ludzkiego ciała i jest przyjemna w dotyku. Kluczową informacją dla niektórych klientów może być to, że wiskoza jest przyjazna dla alergików, gdyż ten materiał nie powinien nas uczulać i nie zagrozi skórze.
Jeśli chodzi o podstawowe wady ubrań z wiskozy powinniśmy wspomnieć w tym miejscu m.in. o tym, że omawiany materiał bardzo łatwo się gniecie i rozciąga. Nie da się ukryć, że przed każdym wyjściem ubrania z wiskozy powinny być dokładnie wyprasowane. Dzięki temu zadbamy o swój schludny i nienaganny wygląd. Dodatkowo wiskoza może się kurczyć podczas prania, nie jest zbyt odporna na nadmierną dawkę promieniowania słonecznego i dość długo się suszy.
Podstawowe zastosowanie wiskozy
Zastanówmy się teraz nad tym, jakie konkretnie zastosowanie ma wiskoza. Tworzy się z niej:
- odzież sportową,
- odzież codzienną (np. bluzki, sukienki, t-shirty),
- piżamy,
- suknie wieczorowe i piękne kreacje,
- szaliki oraz apaszki,
- artykuły higieniczne,
- tkaniny dekoracyjne i obiciowe,
- materiały do owijania,
- chusteczki kosmetyczne,
- podszewki w płaszczach i marynarkach.
Jak widać wiskoza jest niezwykle uniwersalną tkaniną o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. To od nas samych zależy to, kiedy konkretnie po nią sięgniemy. Pewne jest to, że będziemy mieć z nią styczność na różnych etapach swojego życia (zarówno w domu, jak i w pracy).
Wiskoza – czy jest to dobry wybór?
Wiskoza ma swoje mocne, jak i nieco słabsze strony, ale w zdecydowanej większości przypadków będzie to dla nas bardzo dobry wybór. Docenimy jej podstawowe właściwości, a konkretniej miękkość, delikatność i przewiewność. Oprócz tego wiskoza jest przyjazna dla naszej skóry i oddychająca, więc nie powinniśmy się na niej zawieść. Oczywiście niekiedy omawiana tkanina będzie od nas wymagała nieco większego zaangażowania, np. przed wieczornymi wyjściami, a to ze względu na to, iż łatwo się gniecie.
Wiskoza nie będzie nas grzać i zagwarantuje nam komfortowe warunki do wypoczynku oraz relaksu w okresie wiosennym i letnim. Z racji tego, że niezbyt dobrze utrzymuje ciepło, nie powinniśmy na nią stawiać zimą.
O czym trzeba pamiętać decydując się na zakup ubrań z wiskozy?
Decydując się na zakup ubrań z wiskozy skupmy się na przestrzeganiu kilku istotnych zasad, a mianowicie:
- ubrania po praniu nie powinny być wykręcane, wyżymane, suszone w suszarce i poddawane wirowaniu – najlepiej rozłożyć je na płaskiej powierzchni i poczekać aż wyschną,
- wiskoza nie lubi wysokich temperatur, dlatego też ubrania pierzmy w stosunkowo niskiej temperaturze (około 30 stopni), można to robić ręcznie. Jeśli wkładamy je do pralki zdecydujmy się na delikatny program,
- do odzieży z wiskozy dodawajmy jedynie delikatne płyny do prania i nie stosujmy detergentów w proszku,
- wszystkie informacje związane z optymalnym praniem ubrań z wiskozy znajdują się na metkach ubrań, więc postarajmy się do nich w stu procentach dostosować i nie narazić zakupionej odzieży na szwank,
- jeśli chcemy wyprasować ubrania z wiskozy najlepiej zróbmy to na mokro na lewej stronie oraz w bardzo niskiej temperaturze (działajmy cierpliwie i bez pośpiechu).
Dopasowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że odzież z wiskozy posłuży nam przynajmniej przez kilka długich lat i nie zdoła nas rozczarować. Oczywiście wymaga to pewnego zaangażowania, ale racjonalne podejście do tematu sprawi, że zmniejszymy ryzyko uszkodzeń. Wiskoza z pewnością przypadnie nam do gustu, lecz najpierw musimy się nauczyć obchodzić z omawianą tkaniną, tak aby nie doprowadzić do żadnych przykrych zdarzeń.
Wiskoza – krótkie podsumowanie
To odpowiedni czas, aby zabrać się za krótkie podsumowanie artykułu o wiskozie. To popularna tkanina, która została rozpowszechniona już w XIX wieku. Tworzy się ją z celulozy pozyskiwanej z drzew, którą następnie poddaje się obróbce chemicznej. Z tego też wynika, że jest to sztuczna tkanina pochodzenia roślinnego, która jest doskonałą alternatywą (tańszą) dla prestiżowego jedwabiu.
Wiskoza odznacza się wieloma zaletami, chociaż ma też swoje słabsze strony. Ma szerokie grono zwolenników ze względu na swoją przewiewność, dlatego też stosuje się ją głównie w okresie letnim i wiosennym. Odzież z wiskozy doskonale przepuszcza powietrze, wchłania wodę i pot oraz charakteryzuje się jedwabistym wyglądem. Dodatkowo jest przyjazna dla naszej skóry (nie przylega do niej) i nie powinna nas uczulać. Jest miękka, delikatna i przyjemna w dotyku. Do najpoważniejszych wad wiskozy można zaliczyć jej rozciągliwość oraz to, że łatwo się gniecie (ubrania będzie trzeba regularnie prasować, przed każdym wyjściem) i długo się suszy.
Musimy wiedzieć o tym, że wiskozę wykorzystuje się do produkcji odzieży codziennej, sportowej, sukni wieczorowych, apaszek, szalików, artykułów higienicznych, tkanin dekoracyjnych, materiałów do owijania, chusteczek kosmetycznych czy też podszewek w marynarkach i płaszczach.
Biorąc pod lupę to, czy wiskoza jest dla nas dobrym materiałem zwróćmy uwagę na to, że nie będzie nas nadmiernie grzać (swobodny relaks), lecz nie utrzymuje ciepła i nie nadaje się na porę zimową. Ubrania z wiskozy muszą być też odpowiednio pielęgnowane, tak aby wydłużyć ich żywotność oraz nie narazić na jakiekolwiek uszkodzenia. Skupmy się na tym, aby prać je w niskiej temperaturze (max 30 stopni, najlepiej ręcznie), dodawać do nich jedynie delikatne płyny do prania (bez detergentów w proszku), przestrzegać wskazówek zawartych na metkach ubrań, prasować ubrania na mokro na lewej stronie (w niskiej temperaturze) i nie wyżymać, nie wykręcać, nie suszyć w suszarce oraz nie poddawać wirowaniu ubrań z wiskozy po wykonanym praniu.