Idealne dopasowanie biustonosza do rozmiaru biustu to podstawa sukcesu, ale nie każda kobieta się na tym zna. Doskonałym wyborem będzie dla nas wykwalifikowana brafitterka, która z powodzeniem dobierze nam stanik, biorąc pod lupę m.in. rozmiar biustu oraz kobiecą sylwetkę. Dzięki temu mamy pewność, że nie będziemy na co dzień nosić niedopasowanego biustonosza, co mogłoby mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.
Rozmiar biustu – jak zabrać się za wykonanie pomiarów?
Na samym początku musimy wiedzieć, jak zabrać się za wykonanie niezbędnych pomiarów. Tylko w ten sposób poznamy rozmiar biustu, a uzyskane informacje będą w stu procentach rzetelne. Brak doświadczenia może być w tym zakresie bardzo dużą przeszkodą, dlatego lepiej działajmy cierpliwie, gdyż źle dopasowany biustonosz może doprowadzić m.in. do bólu lub zwyrodnienia kręgosłupa. Konieczne okaże się wykonanie dwóch pomiarów, a mianowicie obwodu pod biustem oraz obwodu w piersiach. Pierwszy pomiar wymaga od nas wykonania następujących czynności:
- sięgnijmy po centymetr krawiecki,
- zdejmijmy biustonosz i przyjmijmy pozycję stojącą,
- centymetr umieszcza się tuż pod linią piersi i mierzy się obwód (miarka nie powinna się ruszać),
- zacisk nie powinien być bolesny, ale przy elastycznej skórze miarkę możemy delikatnie wcisnąć w skórę (możliwość uzyskania precyzyjnego wyniku).
Jak widać nie jest to zbyt skomplikowane. Przechodząc do dokonania pomiaru obwodu w piersiach możemy to zrobić w biustonoszu z miękkimi miseczkami w pozycji stojącej lub lekko pochylonej (wybieramy najszersze miejsce).
Co z uzyskanymi wynikami? Jak je przełożyć na dobór biustonosza?
Uzyskane wyniki powinniśmy przełożyć na tzw. tabelę rozmiarów, aby finalnie poznać rozmiar biustu. Aktualnie mamy do wyboru staniki z oznaczeniami liczbowymi i literowymi, np. 75B. Liczba mówi nam o rozmiarze pod biustem, a literka jest wielkością miseczki. Jeśli chcemy poznać rozmiar naszej miseczki musimy zdecydować się na kilka prostych kroków:
- od obwodu w piersiach odejmujemy obwód pod piersiami,
- uzyskany wynik (różnicę) powinno się zestawić z odpowiednią tabelą dla miseczek.
Tabela dla miseczek prezentuje się następująco: A (różnica około 12 cm), B (około 14 cm), C (16 cm), D (18 cm), E (20 cm), F (22 cm), itd. Najlepiej jeśli dobór biustonosza będzie się odbywał pod czujnym okiem doświadczonej brafitterki. Stanik trzeba oczywiście przymierzyć, biorąc pod lupę nie tylko rozmiar biustu, ale też fason, styl, krój i typ biustonosza.
Co świadczy o tym, że mamy źle dopasowany biustonosz?
W ekspresowym tempie możemy zauważyć, że mamy źle dopasowany biustonosz. Wystarczy tylko wiedzieć, co konkretnie na to wskazuje. Zwróćmy uwagę m.in. na zapięcie na plecach, które powinno się układać w równej linii pod łopatkami. Jeśli zapięcie będzie się naciągać ku górze, mamy pewność tego, że stanik jest dla nas zbyt luźny i powinno się go jak najszybciej wymienić (na ramionach pojawią się zaczerwienienia, gdyż przenosimy na nie ciężar piersi). Biustonosz dobierajmy również pod kątem kształtu własnych piersi. Pamiętajmy o tym, aby biust w całości wypełniał miseczkę. Nie może wychodzić poza stanik, ale też spoczywać jedynie na dolnej części biustonosza. Przydatne wskazówki przekaże nam sprawdzona brafitterka, więc jeśli nie za bardzo sobie ufamy i wiemy, że możemy popełnić błąd, lepiej udać się do profesjonalistki. Dzięki temu w krótkim czasie poznamy rozmiar biustu i dobierzemy dla siebie optymalny model stanika, zapewniając sobie maksymalny komfort użytkowania.
Rozmiar biustu – krótkie podsumowanie
W tym momencie przejdziemy do krótkiego podsumowania artykułu o rozmiarze biustu. Każda kobieta powinna wiedzieć jaki ma rozmiar biustu, lecz nie wszystkie się na tym znają. Z pomocą przychodzi wtedy wykwalifikowana brafitterka, która pomoże nam dobrać właściwy stanik i nie zostawi nas w potrzebie.
Źle dopasowany biustonosz doprowadza do przykrych konsekwencji zdrowotnych (m.in. do bólu i zwyrodnienia kręgosłupa). Dodatkowo narzekamy na obniżone samopoczucie. Kluczem do sukcesu jest wykonanie dwóch niezbędnych pomiarów, a konkretniej obwodu pod biustem (sięgamy po centymetr krawiecki, zdejmujemy biustonosz, przyjmujemy pozycję stojącą, umieszczamy centymetr pod linią piersi i mierzymy obwód) oraz obwodu w piersiach (w biustonoszu z miękkimi miseczkami w pozycji stojącej lub lekko pochylonej, w najszerszym miejscu). Uzyskane wyniki przekładamy na dobór stanika, który charakteryzuje się oznaczeniami liczbowymi i literowymi, np. 75B. Liczba to rozmiar pod biustem, a litera to wielkość miseczki (poznamy ją poprzez wykonanie prostego kroku: od obwodu w piersiach odejmujemy obwód pod piersiami). Różnicę odnosimy do tabeli dla miseczek (około 12 cm to miseczka A, 14 cm to B, 16 cm to C, 18 cm to D, 20 cm to E, 22 cm to F, itd.). Ważne jest to, aby stanik dobrze przymierzyć i wziąć pod lupę nie tylko rozmiar biustu, ale też fason, styl, typ i krój biustonosza.
Istnieją pewne przesłanki, które jasno wskazują na to, że nosimy zły biustonosz. Chodzi m.in. o zapięcie na plecach, które nie układa się w równej linii pod łopatkami (gdy zapięcie naciąga się ku górze na ramionach pojawią się czerwone paski). Poza tym nasz biust powinien wypełniać miseczkę w całości i nie wychodzić poza stanik lub też nie spoczywać jedynie na jego dolnej części.