Czerpanie pełnej przyjemności z jazdy na rowerze zimą jest możliwe tylko wtedy, gdy będziemy odpowiednio przygotowane do treningu. Dobrej jakości odzież funkcyjna pozwoli nam zachować komfort termiczny oraz skutecznie chroni nas przed wiatrem i deszczem. Modele kolarskie są dopasowane do ciała, dzięki czemu prezentują się naprawdę dobrze.
Warstwa bazowa to podstawa
Trening zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Odzież rowerowa powinna pozwolić skórze oddychać. Musi skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie zapewniać komfort cieplny. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, warto ubierać się na cebulkę. Bielizna termiczna – koszulka z długim rękawem i spodnie będą odpowiednią warstwą bazową.
Mnogość dostępnych rozwiązań pozwala na znalezienie idealnych ubrań każdej z nas. Różnią się one między sobą nie tylko designem, ale także materiałami, z jakich zostały wykonane. Dostępne są nie tylko modele z wysokiej jakości tkanin syntetycznych. Jeżeli cenisz naturalne rozwiązania, również się nie zawiedziesz. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się warianty z wełny merino, jak i włókien bambusa.
Poszukując odpowiedniej odzieży bazowej, warto zwrócić uwagę także na skarpetki. Podczas jazdy stopy są szczególnie narażone na wychłodzenie i ewentualne odmrożenia. Inwestując w dobrej jakości ubrania, skutecznie poprawisz swój komfort. Aby dowiedzieć się więcej o niebezpieczeństwach związanych z odmrożeniem, warto zajrzeć tutaj.
Zimowe spodnie i bluzy na rower
Na warstwę bazową należy założyć kolejną. Spodnie powinny być dobrze dopasowane do sylwetki i wykonane z materiałów właściwych na tę porę roku. Jeżeli dużo jeździsz w zróżnicowanych warunkach pogodowych, wybierz taki model, który zapewniają ochronę przed deszczem oraz wiatrem. Podobnie do wariantów letnich, ten element odzieży występuje w kilku wersjach. Możesz zdecydować się na produkt z wkładką i szelkami, bądź bez tych udogodnień.
Niezbędnym elementem w szafie rowerzystki jest także bluza rowerowa. Idealny model powinien być dopasowany do ciała. Przedłużony tył będzie dobrze osłaniał lędźwie podczas jazdy w pochylonej pozycji. Tego typu ubranie sprawdzi się nie tylko zimą, ale również w okresie przejściowym – również jako warstwa wierzchnia.
Czy cienka kurtka na rower da mi komfort?
Większość kurtek na rower znacznie różni się od modeli przeznaczonych na co dzień. Jedną z zasadniczych różnic między wariantami casualowymi a kolarskimi jest grubość. Większość modeli sportowych nie ma zwykle wypełnienia, które stosuje się w odzieży klasycznej. Komfort cieplny jest zapewniony poprzez łączenie zewnętrznego materiału technicznego z wewnętrzną warstwą wyłożoną szczotkowanym materiałem. Pamiętaj o tym, że jednym z parametrów odzieży, na jaki powinnaś zwracać uwagę podczas zakupu, jest zalecany przez producenta zakres temperatur.
Akcesoria, w które warto zainwestować
Podobnie, jak w przypadku codziennego ubioru, nie możemy zapominać o dodatkach. Jeżeli jeździsz rowerem zimą, docenisz wielofunkcyjny komin, dobrej jakości czapkę pod kask (skutecznie ochroni zatoki przed powiewami zimnego powietrza), rękawiczki (najlepiej ze wstawkami umożliwiającymi korzystanie z telefonu) czy ochraniacze na buty. Dobrze dobrane dodatki mogą znacznie zwiększyć wygodę podczas treningów na rowerze, co sprawi, że będziesz chętniej i częściej wybierać tę formę aktywności.