Kaszmir to naturalne włókno, które było znane już w starożytności. Pozyskuje się go z runa kóz kaszmirskich, które są hodowane w różnych zakątkach świata, w tym m.in. w Turcji, Indiach, Iranie, Mongolii, Chinach oraz Afganistanie. Co najważniejsze hodowla ta odbywa się w ekstremalnych warunkach atmosferycznych (temperatura waha się od -40 do +40 stopni Celsjusza). Kaszmir jest materiałem delikatnym, przyjemnym w dotyku i uznawanym za niezwykle prestiżowy. Z racji tego gustują w nim przede wszystkim dbające o swój wygląd panie. Odzież z kaszmiru jest bardzo ciepła, przewiewna i komfortowa w użytkowaniu. Każdy z nas powinien mieć przynajmniej jedno ubranie z kaszmiru w swoim gospodarstwie domowym.
Kaszmir – co warto wiedzieć o tym materiale? Jak zbiera się włókna?
Włókna kaszmirowe w zdecydowanej większości przypadków pozyskuje się wczesną wiosną. Wtedy też do pracy przystępują pasterze, którzy są odpowiedzialni za ścięcie zewnętrznej sierści kóz kaszmirskich, a następnie przystępują do zebrania delikatniejszej warstwy. Robi się to przy pomocy specjalnych grzebieni z długimi ząbkami. Jak widać odpowiednie przygotowanie to podstawa sukcesu, gdyż w przeciwnym razie zbieranie włókien może zakończyć się fiaskiem. Kaszmir odznacza się bardzo cienkimi włóknami, a dodatkowo nie podrażnia ludzkiej skóry. Naturalne barwy kaszmiru to biel, szarość oraz brąz. Jedna koza kaszmirska jest w stanie dostarczyć pasterzom od 200 do 400 gramów włókien rocznie, a jej przetwórstwem zajmują się głównie Włochy i Szkocja.
Kaszmir – kilka kluczowych właściwości. Najmocniejsze strony
Kaszmir ma w dzisiejszych czasach szerokie grono zwolenników. Powinniśmy wiedzieć o tym, że ten materiał spodoba się najbardziej wymagającym odbiorcom. Tworzy się z niego m.in. wysokiej klasy płaszcze, swetry oraz palta. Oczywiście dużo zależy od ludzkich potrzeb i oczekiwań. Nie da się ukryć, że kaszmir to niezwykle cenna tkanina, która zdobywa spore uznanie ze względu na:
- lekkość i miękkość,
- termoregulacyjność,
- uniwersalność,
- możliwy kontakt z wodą,
- higroskopijność,
- jedwabistość i aksamitność,
- brak pochłaniania zapachów,
- antybakteryjność,
- antystatyczność.
Jeśli ktoś do tej pory zastanawiał się nad zakupieniem odzieży z kaszmiru teraz ma na ten temat nieco szerszą wiedzę. Jak widać kaszmir niesie za sobą wiele zalet i cenią go zarówno osoby młode, jak i te dużo starsze. Kaszmir odznacza się również w pełni satysfakcjonującą trwałością kolorów.
Kaszmir – co można tworzyć z tego materiału?
Godne uwagi jest to, że z kaszmiru można tworzyć wiele różnych rzeczy. Przede wszystkim są to wspomniane płaszcze i palta, ale należy do tego dorzucić bluzki, spódnice, sukienki, koszulki, kurtki, koszule, torebki czy też spodnie. Każdy będzie w stanie odnaleźć dla siebie najkorzystniejsze propozycje i nieco odświeżyć dotychczasową garderobę. Pamiętajmy o tym, że ubrania z naturalnych tkanin mogą być nieco droższe, za to z pewnością zaskoczą nas swoją wysoką jakością wykonania, trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Czasami warto wydać na nie nieco więcej pieniędzy, ale za to mieć pewność, że inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę.
Jeśli nie za bardzo znamy się na modzie i nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z odzieży z kaszmiru powinniśmy nawiązać współpracę z wybitnymi stylistami. W ten sposób dobierzemy ubrania na każdą możliwą okazję i zadbamy o to, aby za każdym razem wyglądać modnie i stylowo.
Kaszmir a wełna – czym różnią się te materiały?
Warto poświęcić krótką chwilę na analizę podstawowych właściwości kaszmiru oraz wełny, aby poznać kluczowe różnice pomiędzy tymi popularnymi materiałami. Dzięki temu dowiemy się, że kaszmir jest dużo delikatniejszym oraz przyjemniejszym w dotyku materiałem. Ubrania wykonane z kaszmiru mogą być wykorzystywane przez cały rok (latem, jak i zimą) i z pewnością posłużą nam co najmniej przez kilka lat. Kolejną zaletą kaszmiru jest to, że wykazuje się doskonałą zdolnością izolacyjną (materiał jest ciepły), a jednocześnie świetnie chroni ludzkie ciało przed upałem.
Kaszmir – jak zająć się jego pielęgnacją oraz przechowywaniem?
Pozostało nam zastanowić się nad tym w jaki sposób należy pielęgnować oraz przechowywać ubrania z kaszmiru. Na szczęście nie powinno to być zbyt skomplikowane, chociaż będziemy musieli się w to nieco zaangażować i poświęcić na takie czynności odrobinę energii. Zajmijmy się najpierw praniem odzieży z kaszmiru. Skupmy się na tym, aby takie ubrania prać ręcznie lub też oddać je w ręce profesjonalnych pralni. Najlepiej moczyć je w zimnej wodzie i korzystać z delikatnych detergentów. Plamy można usuwać przy pomocy mało agresywnych środków czyszczących. Nie zaleca się stosowania wybielaczy i środków zmiękczających, a odzież nie powinna znajdować się w wodzie dłużej niż 15 minut. Jeśli chodzi o prawidłowe suszenie odzieży z kaszmiru przestrzegajmy następujących zasad:
- wyeliminujmy nadmiar wody (uciskajmy ubrania do momentu, w którym nie będzie z nich spływać woda),
- pozostawmy ubrania do wyschnięcia (najlepiej na płaskiej powierzchni, nie narażajmy ich na oddziaływanie zbyt dużej dawki promieniowania słonecznego),
- po wysuszeniu odzieży możemy ją delikatnie wyprasować (strzałem w dziesiątkę okaże się w tym przypadku żelazko pionowe),
- ubrania powinny ostygnąć, a później możemy je złożyć.
Pranie i suszenie to bardzo ważne czynności, lecz nigdy nie powinniśmy lekceważyć odpowiedniego przechowywania ubrań z kaszmiru. Odzież nie może być narażona na szkodliwe działanie wilgoci, promieniowania słonecznego czy też czynników atmosferycznych i środowiskowych. Wewnątrz ubrań warto umieścić odrobinę bibuły, tak aby uniknąć powstawania pleśni. Jeśli wiemy, że z ubrań nie będziemy korzystać przez kilka najbliższych miesięcy możemy je umieścić w pudełkach i przechowywać w chłodnym oraz suchym miejscu. Skutecznym zabezpieczeniem przed molami będzie lawenda.
Kaszmir – krótkie podsumowanie
Przyszedł czas na krótkie podsumowanie artykułu o kaszmirze. To naturalne włókno, które było znane już w czasach starożytnych i jest pozyskiwane z runa kóz kaszmirskich (hoduje się je w ekstremalnych warunkach pogodowych m.in. w Turcji, Indiach, Iranie, Mongolii oraz Chinach).
Włókna kaszmirowe pozyskuje się wczesną wiosną. Pasterze przystępują wtedy do ścinania zewnętrznej sierści kóz, a później zbierają delikatniejszą warstwę (przy pomocy grzebieni z długimi ząbkami). W ten sposób zbiera się od 200 do 400 gramów włókien rocznie (od jednej kozy). Kaszmir zdobywa spore uznanie ze względu na swoje cenne właściwości. Warto wymienić w tym miejscu: higroskopijność, termoregulacyjność, miękkość, jedwabistość, lekkość, uniwersalność, antybakteryjność, przyjemny dotyk, antystatyczność i brak pochłaniania zapachów.
Z kaszmiru można tworzyć różnorodne rzeczy, w tym m.in. kurtki, spodnie, spódnice, sukienki, palta, bluzki, swetry, płaszcze, torebki, koszulki i koszule. Ubrania z tego materiału mogą być nieco droższe, za to na pewno zaskoczą nas swoją wytrzymałością, trwałością, mnogością kolorów (naturalne barwy to brąz, biel i szarość) i wysoką jakością wykonania. Jeśli zastanawia nas to, czym konkretnie różni się kaszmir od wełny powinniśmy wiedzieć, że jest to materiał delikatniejszy i wykazujący się doskonałą zdolnością izolacyjną.
Pozostało poszerzyć wiedzę na temat pielęgnacji oraz przechowywania kaszmiru. Odzież z kaszmiru pierzemy ręcznie lub oddajemy ją w ręce profesjonalnych pralni. Najlepiej zamoczyć ją w zimnej wodzie (na maksymalnie 15 minut) i dodać do niej delikatnego detergentu. Jeśli chcemy usunąć z niej plamy używamy do tego mało agresywnych środków czyszczących. Nie łączmy jej z wybielaczami i środkami zmiękczającymi. Suszenie kaszmirowych ubrań rozpocznijmy od wyeliminowania nadmiaru wody, a następnie dajmy im wyschnąć (z dala od promieni słonecznych). Później możemy je wyprasować, poczekać na ostygnięcie i złożyć.
Przechowywanie ubrań z kaszmiru nie powinno być dla nas większym wyzwaniem. Odzież chrońmy przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym oraz szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i środowiskowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wewnątrz ubrań umieścić bibułę (zabezpieczenie przed pleśnią), a ochroną przed molami będzie lawenda. W razie potrzeby przechowujmy ją w pudełkach i zanieśmy je w suche oraz chłodne miejsce.