Tofu to jeden z popularniejszych wysokobiałkowych serów, który powstaje na bazie mleka sojowego. To doskonałe źródło białka w naszej codziennej diecie, więc nic dziwnego, że coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach. Chętnie wykorzystują go również dietetycy, w przygotowywanych przez siebie planach żywieniowych. Tofu to doskonałe rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy. Jeśli jesteśmy zwolennikami starannie przemyślanych oraz zdrowych przysmaków może być to dla nas strzał w dziesiątkę. Na tofu warto się zdecydować przy okazji przejścia na dietę roślinną. Cennym składnikiem tofu jest m.in. wapń, który jest podstawowym budulcem naszych kości oraz zębów, a do tego poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i kontroluje proces krzepnięcia krwi.
Tofu – skąd się wziął ten ser i co o nim wiadomo?
Ser tofu jest znany od wielu lat. Dużo mówi się o tym, że powstał zupełnie przypadkowo w starożytnych Chinach, ale nie wiadomo do końca jak to wyglądało w rzeczywistości. Tofu to serek rozpowszechniony głównie na terenie krajów azjatyckich, chociaż zdołał się przebić do Europy i zyskał na tych terenach sporą popularność. Zwolennikami sera tofu są głównie osoby ceniące sobie eksperymenty kulinarne i otwarte na nowe smaki.
Tofu posiada na dość prostej zasadzie. Do mleka sojowego należy dodać odpowiednią ilość starannie dobranego środka koagulującego (w zdecydowanej większości przypadków jest to sok z cytryny). To właśnie w tym momencie dochodzi do oddzielenia białka od serwatki, na skutek czego pojawiają się niewielkie grudki. Powinniśmy je wyłowić i dokładnie odsączyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wysokobiałkowego sera dodać nasze ulubione przyprawy. Każdy ma pod tym kątem pełną swobodę wyboru, chociaż można to oczywiście przedyskutować z przedstawicielami świata kulinariów lub też doświadczonymi dietetykami.
Tofu – czym się wyróżnia?
Tofu wyróżnia się wieloma różnymi zaletami, które doprowadzają do tego, że omawiany ser ma szeroko grono zwolenników zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Serek ten jest również ceniony przez osoby małoletnie, gdyż sprzyja ich rozwojowi. Tofu wyróżnia się następującymi cechami:
- łagodnym, delikatnym oraz oryginalnym smakiem,
- uniwersalnością (jeden z najważniejszych składników dań głównych, pyszna przekąska oraz dodatek do sałatek),
- sporą dawką wapnia, aminokwasów, żelazu, fosforu i witamin,
- roślinnym pochodzeniem,
- małą liczbą kalorii (w naturalnym tofu – z uwagi na obecność jedynie trzech składników: wody, nasion soi i niewielkiej ilości soli),
- niskim indeksem glikemicznym (15 IG),
- możliwością wykorzystania w diecie wegetariańskiej.
Jak widać warto się dobrze zastanowić nad tym, czy aby przypadkiem nie wprowadzić twarogu tofu do swojej diety. Możemy na tym bardzo skorzystać i podreperować swoje zdrowie. Oczywiście w pierwszej kolejności wypróbujmy smak tofu, gdyż może się okazać, że serek nie za bardzo nam podpasuje i nie będziemy chcieli go kupować. Tofu można poddawać dalszej obróbce, np. wędzeniu oraz smażeniu.
Tofu – w jakich postaciach występuje?
Tofu może występować pod kilkoma różnymi postaciami, a od nas samych zależy to, w której konkretnie będziemy gustować. Zdecydowanie najpopularniejszą wersją jest tofu naturalne (niewielka liczba kalorii, ser jest twardy lub miękki i można go bezproblemowo gotować lub smażyć). Nie należy jednak zapominać o tofu w formie dodatku do przekąsek (np. past kanapkowych i parówek) oraz w wersji kremowej (delikatna konsystencja, podstawowy składnik sosów).
Tofu – jak możemy wykorzystać ten ser w naszej kuchni?
Zastanówmy się dłuższą chwilę nad tym jak konkretnie wykorzystać ser tofu w naszej kuchni. Najmniej problemów będą mieć te osoby, które mają sporo wolnego czasu na eksperymenty kulinarne i nie zamykają się na nowe smaki oraz możliwości. Tofu możemy smażyć, gotować lub też dusić. W takiej sytuacji dodajmy do niego bazylię, papryczkę chili czy też oregano. Dzięki temu potrawa będzie pełna smaku i wyrazista. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakupienie kremowego tofu możemy zagęścić nim zupę lub też dodać go do domowej pizzy. Alternatywą jest opiekanie tofu. W takim przypadku twaróg podajemy z warzywami lub mięsem wołowym.
Tofu – kilka przykładowych przepisów
Przejdźmy teraz do kilku przykładowych przepisów z serem tofu. W ten sposób mamy pewność, że znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, co wykorzystamy na co dzień (częstując tym wszystkich domowników) lub też przy specjalnej okazji (np. na organizowanej uroczystości rodzinnej). Najciekawsze pomysły na wykorzystanie tofu to:
- sałatka z tofu – wystarczy 30 dag tofu, kilka dużych liści sałaty, 25 dag pomidorów koktajlowych, czerwona papryka oraz uprażony sezam. Dodajmy do tego specjalnie przygotowaną marynatę, która będzie się składać z oleju rzepakowego, musztardy, miodu, czosnku, pieprzu i sosu tabasco,
- tofucznica – jeden z popularniejszych przepisów w naszej kuchni. Przygotujmy 20 dag tofu, 1/4 szklanki wody, olej roślinny, pieprz, zioła, szczyptę soli i 3 łyżki płatków drożdżowych,
- zapiekanka z tofu i ziemniaków – sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, w której gościmy naszych znajomych. W jej skład wchodzą następujące składniki: 1 kg ziemniaków, 30 dag tofu, cebula, marchew, seler naciowy, 2 pory, pół szklanki mleka roślinnego, olej, oliwa z oliwek, wędzona papryka, ostra papryka, pieprz oraz sól,
- mus czekoladowy z tofu – potrzebne będą nam takie produkty, jak: opakowanie kremowego tofu, cynamon, wanilia, pół szklanki wody, 2 tabliczki gorzkiej czekolady i odrobina cukru lub ksylitolu.
Jak widać pomysłów na dania z tofu jest pod dostatkiem. Przysiądźmy na chwilę na kanapie, weźmy je wszystkie pod lupę i wybierzmy spośród nich te najkorzystniejsze. Oczywiście w razie potrzeby przedyskutujmy to z dietetykami, ale też z pozostałymi domownikami.
Tofu – krótkie podsumowanie
Zajmijmy się teraz krótkim podsumowaniem całego artykułu. Tofu to popularny wysokobiałkowy ser, który powstaje na bazie mleka sojowego i jest przeznaczony m.in. dla osób z nietolerancją laktozy oraz chcących przejść na dietę roślinną. Jednym z najważniejszych składników tofu jest wapń, który ma niebagatelny wpływ na budowanie naszych kości i zębów oraz kontrolowanie procesu krzepnięcia krwi. Ponadto zauważymy w nim fosfor, żelazo, aminokwasy i witaminy.
Ser tofu zyskał sporą popularność głównie w krajach azjatyckich, ale ma swoich zwolenników praktycznie na całym świecie. Charakteryzuje się delikatnym, łagodnym i oryginalnym smakiem oraz niskim indeksem glikemicznym (15 IG). Dodatkowo możemy z niego skorzystać w diecie wegetariańskiej, jest to produkt pochodzenia roślinnego (nie zawiera w sobie dużo kalorii – w naturalnej wersji tofu składa się jedynie z nasion soi, niewielkiej ilości soli i wody) i docenimy jego uniwersalność (składnik dań głównych, przekąska, dodatek do sałatek – możliwość swobodnej obróbki, np. smażenie, duszenie, opiekanie, gotowanie i wędzenie).
Jeśli zastanawiamy się nad tym jak powstaje tofu powinniśmy wiedzieć, że do mleka sojowego dodaje się środek koagulujący (głównie sok z cytryny). Dochodzi wtedy do oddzielenia białka od serwatki i powstania niewielkich grudek. Później wystarczy je już tylko wyłapać i odsączyć. Poza wersją naturalną tofu może występować również w dwóch innych postaciach: kremowej (delikatna konsystencja) i jako dodatek do przekąsek (np. parówek i past kanapkowych).
Do dyspozycji mamy wiele ciekawych przepisów na dania z tofu. Są to m.in.: sałatka z tofu, mus czekoladowy z tofu, zapiekanka z tofu i ziemniaków oraz tofucznica. Twaróg ten możemy podawać m.in. z warzywami i mięsem wołowym, ale też stosować go jako dodatek do pizzy i dodawać do niego ulubione zioła (np. oregano i bazylię). Najlepiej skonsultujmy to z dietetykiem i wybierzmy dla siebie najwłaściwsze propozycje.