Wbrew pozorom zabawa z dzieckiem nie służy tylko i wyłącznie sprawianiu mu radości. Może stanowić skuteczny sposób na edukowanie dzieci w każdym wieku. Podpowiadamy, dlaczego warto stawiać na naukę poprzez zabawę.
Nauka dziecka w trakcie zabawy – dlaczego warto?
Spontaniczna zabawa ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Śmiech i radość wiążą się z wydzielaniem endorfin, które gwarantują poprawę samopoczucia. Edukacja poprzez zabawę ma przełożenie na rozwój umysłowy i fizyczny. Stanowi swoisty proces dydaktyczny, dzięki któremu jej młodzi uczestnicy zdobywają nowe umiejętności lub ćwiczą te już posiadane. Forma zabawy może zostać dopasowana do aktualnej wiedzy i możliwości dziecka. Wybór takich aktywności jest wręcz nieograniczone. Największe korzyści, które niesie ze sobą nauczanie poprzez zabawę to:
- rozbudzanie ciekawości do nauki – zabawa wiąże się z wykorzystaniem wielu interesujących bodźców, takich jak różne przedmioty, melodie lub gry. Ich wykorzystanie sprawia, że dziecko w sposób nieświadomy nabiera większej ochoty do nauki.
- ułatwianie zapamiętywania – przyswajanie nowej wiedzy w radosnym stanie jest znacznie prostsze niż w przypadku tradycyjnej pracy z podręcznikami.
- angażowanie całego ciała – istnieje wiele zabaw, które pozwalają na skuteczny rozwój fizyczny i umysłowy.
Kiedy warto rozpocząć edukacje poprzez zabawę?
Wiele rodziców zadaje sobie pytanie kiedy zacząć edukację dziecka. Odpowiedź jest oczywista – jak najwcześniej. Nauka poprzez zabawę może się odbywać w przypadku dzieci w każdym wieku, a nawet u nieco starszej potrzeby. Ważne aby jej forma była dopasowana do aktualnych możliwości intelektualnych i fizycznych dziecka. Takie rozwiązanie sprawia, że młody uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności w najciekawszy ze wszystkich sposobów. W przypadku maluchów jest to rozwijanie umiejętności ruchowych, koncentracji, umiejętności mowy i nazywania otaczającego je świata. U dzieci w wieku przedszkolnym może to być poznawanie mechanizmów przyczynowo skutkowych, co ułatwi ich dalszy rozwój.
Edukacyjna zabawa – przykłady
Kiedy zabawa jest atrakcyjna dziecko może przyswoić jeszcze więcej wiedzy i umiejętności. Istnieje wiele przyjemnych aktywności edukacyjnych, ważne, żeby stanowiły odzwierciedlenie zainteresować danego dziecka. Przykładowo, w przypadku nauki języka angielskiego może to być śpiewania lub zabawy ruchowe wymagające używania angielskich słówek. U starszych uczniów może to być wykorzystywanie anglojęzycznych gier planszowych lub fiszek. Jednym z przedmiotów, który nie wzbudza entuzjazmu u zbyt dużej liczby dzieci jest historia. Podawanie samych suchych faktów oraz dat sprawia, że uczniowie nie mają ochoty na poznawanie dziejów swoich przodków. Również w takich przypadkach warto postawić na edukacje poprzez zabawę. Dlatego warto stawiać na wycieczki edukacyjne do zamków, skansenów i innych historycznych miejsc. Takie obiekty są przygotowane na przyjmowanie dzieci i zapewniają im ogrom atrakcji, które będą poszerzały ich wiedzę.
Bardzo interesujący artykuł na temat edukacji poprzez zabawę! To ważne, że podkreślono korzyści wynikające z tego podejścia oraz przedstawiono konkretne przykłady jego zastosowania. Ten wpis na pewno przyczyni się do zmiany sposobu myślenia o edukacji i zrozumienia, jak istotne jest angażowanie dzieci w proces nauczania poprzez zabawę.